Kalendár podujatí

Fašiangový sprievod Forbašského Turoňa

Fašiangový sprievod Forbašského Turoňa
2. marca 2019 sa v obci Forbasy konal zaužívaný Fašiangový sprievod Forbašského Turoňa. Fotogalériu si môžete pozrieť nižšie.  

—————

Historické fotky obce Forbasy

Historické fotky obce Forbasy
Boli pridané historické fotografie do galérie. Kebyže sa zbierka fotiek bude doplňovať vďaka Vám tak nás to len poteší.

—————


Spomienky - Štefan Dubieľ *21.01.1887 - †16.09.1984

Ako sa Forbašani zbavili cigánov

07.02.2011 19:59
Kamarátov som mal dvoch. Prvý bol učiteľov syn Lojzo, druhý bol cigán Jožo. My traja sme sa spolu veľmi radi hrávali. Urobili sme si káru a na tej sme furikovali až do zunovania a rozhodovali sme, kto kto má tú káru ťahať. Ja som až také rozhodné slovo nemal, lebo som bol o dva roky mladší. Tak...

—————

23. január 1938

03.08.2010 14:38
O šiestej hodine sa stal nezvyčajný úkaz, že to ľudia ozaj do toho času také dačo nevideli. V novinách to pomenovali Polárna žiara. Ukazovala sa nad Vyšnými Ružbachmi a postupovala pomaly dolu nad Lackovú, Kamienku, Jarabinu a vždy ďalej dolu. Tam sa už začala rozšírovať na juh aj na sever. A znovu...

—————

1.január 1939

29.03.2009 17:12
Zase nový úkaz sa objavil u nás na oblokoch, na sám nový rok ráno. Zima bola strašná v ten rok, tak že dosahovala 39 stupňov a nepoľavilo až 6.fubruára. Ten objav bol taký záhadný, zamrzli obloky v kuchyni. Od dverí na strednej šibe vymrznul voják, helmu mal na hlave, ukrytý bol v zákope, nebolo mu...

—————


Novinky z histórie

Fašiangové tradície zachovávajú aj na Hrade Ľubovňa.

03.03.2019 18:23
Obdobie pred veľkonočným pôstom sa spája najmä so zábavou a hodovaním a inak to nie je ani v regióne severného Spiša a Pienin. „Fašiangy v tomto kúte Slovenska sú atraktívne bohatým programom, ktorý je úzko spätý s neopakovateľnou kultúrou a tradíciami regiónu," uviedla riaditeľka Oblastnej...

—————

Fašiangový sprievod, Forbasy - okolo r. 1978

03.03.2019 16:00
V minulosti sa počas fašiangov organizovali zabíjačky, priadky, dedinské zábavy a konalo sa mnoho svadieb. Ľudia sa obliekali do masiek, ktoré okrem zábavnej funkcie mali aj ochranný význam proti pôsobeniu negatívnych síl. Mali zabezpečiť úrodný rok a plodnosť hospodárskych zvierat. Z toho dôvodu...

—————

Fašiangy vo Forbasoch spestrili masky

13.02.2013 23:34
Forbašania si aj tento rok užili dedinský sprievod v maskách. V obci zavládla v čase fašiangov výborná nálada. Originálne podujatie  je známe široko-ďaleko. Zo zvedavosti naň prichádzajú nielen miestni dedinčania, ale aj ľudia z okolia. „Sme tu s deťmi. Také netradičné masky ich vždy...

—————


Anketa

Aku novinku by si privítal/a v obci?

Novú cestu
38%
214

Hokejový štadión
13%
76

Bar
14%
80

Úprava turistických chodníkov
20%
111

Nič mi nechýba
15%
84

Celkový počet hlasov: 565